Po wejściu na salę musisz zająć określone miejsce. Jeśli występujesz w roli powoda lub wnioskodawcy, siadasz w ławie po prawej stronie sądu, a pozwany i inni uczestnicy postępowania - po lewej stronie sądu. Interwenient uboczny zajmuje miejsce obok strony, do której przystąpił. Jeśli jesteś świadkiem siadasz w ławach przygotowanych dla świadków/publiczności, najczęściej na wprost sądu. W wielu sądach przed wejściem na salę znajdziesz grafikę, która wskazuje rozkład sali i miejsce, które powód i pozwany powinni zająć.
Na sali rozpraw głosu udziela sąd i do sądu kierujemy swoje odpowiedzi, nawet kiedy odpowiadamy na pytania zadawane przez drugą stronę lub jej pełnomocnika. Jak zwracać się do sądu? Do sądu nie zwracamy się per pan/pani, a „wysoki sądzie” lub „proszę sądu”.
Na sali oprócz składu sędziowskiego obecny jest protokolant, który protokołuje przebieg rozprawy. Coraz częściej przebieg rozpraw jest nagrywany, więc swoje wypowiedzi kieruj do mikrofonu, aby było je dobrze słychać. Może zdarzyć się, że sąd będzie dyktował protokolantowi twoje odpowiedzi i będzie w związku z tym prosił o powtórzenie odpowiedzi lub o to, żebyś mówił wolniej. Jest to powszechne i nie ma powodu, żeby takie uwagi sądu dodatkowo cię denerwowały. Odpowiedzi na pytania sądu udzielamy stojąc.