Jak przygotować się do rozprawy?

Jak przygotować się do rozprawy?

Wizyta w sądzie to wielu osób bardzo stresujące doświadczenie, zwłaszcza dla tych, którzy z wymiarem sprawiedliwości stykają się po raz pierwszy. Poziom stresu bywa różny, w zależności od tego, czy do sądu udajemy się w związku z własną sprawą, czy jedynie jako świadek. Poniżej znajdziesz informacje praktyczne informacje, jak przygotować się do wizyty na sali rozpraw oraz czego należy się spodziewać w postępowaniach przed sądem cywilnym, rodzinnym i gospodarczym.

Otrzymałeś wezwanie na rozprawę i co dalej?

O terminie pierwszej rozprawy dowiadujemy się z pisemnego zawiadomienia sądu. Jeśli jesteś stroną w sprawie (a nie tylko świadkiem), w piśmie mogą być zawarte również dodatkowe zobowiązania, jak np. dostarczenie określonych dokumentów w wyznaczonym terminie. Ważne, aby dokładnie przeczytać treść pisma z sądu i sprawdzić czy oprócz informacji o terminie rozprawy nie zawiera ono dodatkowych obowiązków. Samo wezwanie do stawiennictwa na rozprawie w określonym terminie nie wymaga z Twojej strony żadnej pisemnej odpowiedzi. Wystarczy, że w określonej dacie stawisz się w sądzie.

Kwestie organizacyjne przed rozprawą – co zabrać do sądu

Klienci często pytają mnie, czy muszą do sądu zabrać pismo, które otrzymali z sądu, wzywające do stawiennictwa na rozprawę. Nie ma takiej potrzeby, ponieważ ani sędzia, ani inni pracownicy sądu nie będą od nas wymagali okazania pisma. Jedyne, o czym musisz pamiętać to dowód osobisty, ponieważ na początku sąd zweryfikuje Twoją tożsamość. Jeśli nie zabierasz ze sobą wezwania, to pamiętaj o zapisaniu numeru sali i dokładnego adresu sądu, do którego otrzymałeś wezwanie. Zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich wydziały tego samego sądu mogą znajdować się w różnych lokalizacjach, dlatego ważne jest, aby przed rozprawą sprawdzić na zawiadomieniu, pod którym konkretnie adresem znajduje się dany wydział sądu. Jeśli wybieramy się do sądu autem warto wcześniej zbadać kwestie parkingu, żeby niepotrzebnie nie stresować się kwestią spóźnienia na rozprawę z powodu trudności z parkowaniem.

Wejście do sądu

Na wejściu do sądu czeka nas przejście przez bramki kontrolne. Kontrola polega na przejściu przez bramkę elektromagnetyczną służącą do wykrywania metali lub sprawdzeniu przy pomocy ręcznego wykrywacza metali. Do sądu nie można wnosić broni, materiałów wybuchowych i innych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia.

Przed salą sądową

Kiedy już znajdziesz salę, w której odbędzie się Twoja rozprawa, obok wejścia znajdziesz wokandę – informację o wszystkich sprawach zaplanowanych na dany dzień. W zależności od sądu może być to monitor, na którym będą się wyświetlać informacje, lub wydrukowana kartka. Możesz się upewnić, że dobrze trafiłeś, odnajdując swoją sprawę na wokandzie. Każda rozprawa jest wywoływana, albo przez głośnik albo z sali rozpraw wychodzi protokolant i wywołuje, np. sprawa Kowalski przeciwko Malinowski, wszyscy do sprawy. Jeśli Twoja rozprawa została zaplanowana na godzinę 12:00 a nie została wywołana, to najprawdopodobniej jest opóźnienie i musisz poczekać na jej wywołanie.

Na sali sądowej

Po wejściu na salę musisz zająć określone miejsce. Jeśli występujesz w roli powoda lub wnioskodawcy, siadasz w ławie po prawej stronie sądu, a pozwany i inni uczestnicy postępowania - po lewej stronie sądu. Interwenient uboczny zajmuje miejsce obok strony, do której przystąpił. Jeśli jesteś świadkiem siadasz w ławach przygotowanych dla świadków/publiczności, najczęściej na wprost sądu. W wielu sądach przed wejściem na salę znajdziesz grafikę, która wskazuje rozkład sali i miejsce, które powód i pozwany powinni zająć.

Na sali rozpraw głosu udziela sąd i do sądu kierujemy swoje odpowiedzi, nawet kiedy odpowiadamy na pytania zadawane przez drugą stronę lub jej pełnomocnika. Jak zwracać się do sądu? Do sądu nie zwracamy się per pan/pani, a „wysoki sądzie” lub „proszę sądu”.

Na sali oprócz składu sędziowskiego obecny jest protokolant, który protokołuje przebieg rozprawy. Coraz częściej przebieg rozpraw jest nagrywany, więc swoje wypowiedzi kieruj do mikrofonu, aby było je dobrze słychać. Może zdarzyć się, że sąd będzie dyktował protokolantowi twoje odpowiedzi i będzie w związku z tym prosił o powtórzenie odpowiedzi lub o to, żebyś mówił wolniej. Jest to powszechne i nie ma powodu, żeby takie uwagi sądu dodatkowo cię denerwowały. Odpowiedzi na pytania sądu udzielamy stojąc.

Czy świadek musi być obecny na całej rozprawie?

Nie. Świadek po złożeniu zeznań może co do zasady opuścić budynek sądu. Jako świadek, przed złożeniem swoich zeznań nie powinieneś słuchać zeznań innych świadków i stron, dlatego po wylegitymowaniu cię, sąd najprawdopodobniej poprosi cię o opuszczenie sali, a następnie ponownie wezwie, kiedy przyjdzie kolej na twoje zeznania.

Powyżej opisałam kwestie praktyczne, o które najczęściej pytają mnie klienci przed wizytą w sądzie. Czym innym jest przygotowanie merytoryczne do rozprawy, takie jak składanie wniosków czy zadawanie pytań świadkom. Jeśli potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu postępowania sądowego, zapraszam do zapoznania się z ofertą kancelarii. Dla moich klientów prowadzę m.in. postępowania rozwodowe, spadkowe i gospodarcze.

Zapraszam do kontaktu mailowego: kancelaria@skubiszynska.pl lub telefonicznego: 695 703 504


Chcesz skorzystać z naszych usług, skontaktuj się z nami?

Adres kancelarii

ul. Planetarna 15b/16a

62-020 Zalasewo