umowa o zakazie konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji

Wielu przedsiębiorców na etapie rekrutacji pracowników i współpracowników stara się zabezpieczyć swoje interesy poprzez zawieranie umów o zakazie konkurencji. W przypadku umów o pracę, pomocny w tym zakresie jest kodeks pracy, który wyznacza ramy zakazu konkurencji. Jak jednak ukształtować zakaz konkurencji w umowie cywilnoprawnej, jak np. umowa zlecenia?
zadatek a zaliczka

Zadatek a zaliczka

Zarówno zadatek, jak i zaliczka pojawiają się w zawieranych w życiu codziennym umowach i służą zabezpieczeniu wykonania umowy. Czym jednak różnią się te pojęcia i jakie praktyczne konsekwencje płyną z użycia ich w umowie? Na te i inne pytania odpowiedź w niniejszym artykule.
AI_a_prawa_autorskie

AI a prawa autorskie

McDonald’s czy Burger King to jedne z wielu marek, które w swoim marketingu wykorzystują AI. Coca-cola wprowadziła na rynek wersję napoju o smaku „Inspirowanym Przyszłością Współtworzonym przez AI”. Podczas gdy sztuczna inteligencja szturmem wdziera się do naszego życia prywatnego i zawodowego, warto zadać sobie pytanie jak legalnie z niej korzystać i jakie zagrożenia prawne wiążą się jej stosowaniem w biznesie.

Postępowanie odrębne w sprawach konsumentów

Prawa konsumentów są objęte szczególną ochroną, co wynika zarówno z regulacji unijnych jak i linii orzeczniczej polskich sądów. Kolejnym krokiem w zwiększeniu ochrony konsumentów była nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która w 2023 wprowadziła postępowanie odrębne w sprawach konsumentów. Jakie zasady obowiązują w sporach sądowych z konsumentami przeczytasz poniżej.

Mediacje w OZE

Zauważalny w ostatnich latach wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii powoduje też wzrost liczby sporów między stronami zawieranych w związku z OZE umów. Problem dotyka zarówno prosumentów w relacjach z wykonawcami instalacji fotowoltaicznych, jak i rolników dzierżawiących grunty pod wiatraki. W zderzeniu z często dużym przedsiębiorcom klienci indywidualni niechętnie decydują się na wytoczenie postępowania sądowego. Mniej czasochłonną i mniej kosztowną alternatywą dla procesu jest mediacja.
umowa_instalacje_wodorowa

Dzierżawa gruntu pod instalacje wodorowe i fotowoltaiczne

Inwestorzy dzierżawiący grunty od rolników coraz częściej zastrzegają sobie możliwość wykorzystania nieruchomości na różne sposoby. Nie ograniczają się już tylko do jednego przeznaczenia gruntu, a umowy przewidują możliwość łączenia różnych rodzajów instalacji, jak fotowoltaika, wiatraki czy wodór. Ten artykuł jest dla Ciebie, jeśli szukasz informacji o połączeniu w jednej umowie dzierżawy gruntu pod instalacje fotowoltaiczne i wodorowe możesz przeczytać poniżej.

Jak przygotować się do rozprawy?

Wizyta w sądzie to wielu osób bardzo stresujące doświadczenie, zwłaszcza dla tych, którzy z wymiarem sprawiedliwości stykają się po raz pierwszy. Poziom stresu bywa różny, w zależności od tego, czy do sądu udajemy się w związku z własną sprawą, czy jedynie jako świadek. Poniżej znajdziesz informacje praktyczne informacje, jak przygotować się do wizyty na sali rozpraw oraz czego należy się spodziewać w postępowaniach przed sądem cywilnym, rodzinnym i gospodarczym.
umowa o dzielo

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Z umowy o dzieło często korzysta przedsiębiorca, freelancer. W praktyce umowa o dzieło reguluje stosunki zarówno z innymi przedsiębiorcami, jak i klientami. O umowie o dzieło można mówić z wielu perspektyw, jednak niniejszy artykuł dedykowany jest przedsiębiorcom, którzy zlecają wykonanie określonych utworów innym osobom i chcą nabyć do nich majątkowe prawa autorskie.

Chcesz skorzystać z naszych usług, skontaktuj się z nami?

Adres kancelarii

ul. Planetarna 15b/16a

62-020 Zalasewo