Umowa o zakazie konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji

Wielu przedsiębiorców na etapie rekrutacji pracowników i współpracowników stara się zabezpieczyć swoje interesy poprzez zawieranie umów o zakazie konkurencji. W przypadku umów o pracę, pomocny w tym zakresie jest kodeks pracy, który wyznacza ramy zakazu konkurencji. Jak jednak ukształtować zakaz konkurencji w umowie cywilnoprawnej, jak np. umowa zlecenia?

Zakaz konkurencji w formie klauzuli w umowie

W przypadku umów innych niż umowa o pracę, strony mają swobodę kształtowania stosunku prawnego, nie oznacza to pełnej dowolności. Chociaż przepisy kodeksu cywilnego, ani innych ustaw nie narzucają, jak ma wyglądać umowa o zakazie konkurencji w przypadku np. umowy współpracy, to orzecznictwo sądów wskazuje, że nie powinny one naruszać zasad współżycia społecznego i prowadzić do rażącego pokrzywdzenia jednej ze stron. W konsekwencji, jeśli zawarta przez nas umowa będzie istotnie godziła w interesy jednej ze stron, można będzie kwestionować jej skuteczność.

Co zawrzeć w umowie o zakazie konkurencji?

Poniżej 6 najważniejszych kwestii, które powinien zawierać zapis o zakazie konkurencji:

1) Strony umowy – między kim umowa jest zawierana

2) Zakres zakazu konkurencji – jaki działania, w jakich branżach i na jakim terytorium są zabronione

3) Okres obowiązywania zakazu – zakaz konkurencji może obowiązywać tylko w okresie trwania umowy podstawowej jak również po jej rozwiązaniu; trzeba jednak pamiętać, żeby zakreślić granice czasowe obowiązywania zakazu

4) Wynagrodzenie za przestrzeganie zakazu – w szczególności jeśli zakaz konkurencji ma obowiązywać po ustaniu umowy podstawowej, ważne jest aby określić zasady rekompensaty zobowiązanemu do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej

5) Konsekwencje naruszeń – zarówno w przypadku nieprzestrzegania umowy przez przedsiębiorcę jak i zobowiązanego

6) Zasady rozwiązania umowy o zakazie konkurencji

Teoretycznie umowy o zakazie konkurencji przy stosunkach cywilnoprawnych nie powinny budzić większych wątpliwości, jednak w praktyce są częstym powodem sporów. Wszystko za sprawą nieprecyzyjnych zapisów w umowach.

Na co zwrócić uwagę przy podpisaniu umowy o zakazie konkurencji?

Przede wszystkim należy zastanowić się, jak będzie można taką umowę zakończyć. Z perspektywy przedsiębiorcy, który zobowiązuje swojego współpracownika do przestrzegania zakazu konkurencji po ustaniu współpracy dotkliwy może być obowiązek zapłaty rekompensaty. W tym kontekście należy zadbać, aby umowę można było wypowiedzieć w dowolnym momencie bez wskazywania przyczyny.

Jeśli występujesz po stronie zobowiązanego do przestrzegania zakazu pamiętaj, żeby zapisać terminy i zasady zapłaty wynagrodzenia za przestrzeganie zakazu oraz konsekwencje opóźnienia w płatności. Warto, aby brak zapłaty wynagrodzenia skutkował możliwością złożenia wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym.

Czy zakaz konkurencji wymaga odrębnej umowy?

Nie. Klauzulę określającą zakres i zasady obowiązywania zakazu konkurencji można zawrzeć jako element umowy podstawowej, np. umowy zlecenia.

Czy jeśli nie zawarto umowy o zakazie konkurencji mogę wykorzystywać tajemnice przedsiębiorstwa?

Nie. Niezależnie od zawarcia (lub nie) umowy o zakazie konkurencji, wiążą nas przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, czynem nieuczciwej konkurencji jest ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.

Umowy o zakazie konkurencji mogą wzbudzać wiele praktycznych wątpliwości. Umowy są częścią prawa gospodarczego, którym zajmuje się kancelaria. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu telefonicznego: +48 695-703-504 lub mailowego: kancelaria@skubiszynska.pl. Więcej informacji na temat moich usług w zakresie przygotowania i opiniowania umów można w sekcji o mnie.

Chcesz skorzystać z naszych usług, skontaktuj się z nami?

Adres kancelarii

ul. Planetarna 15b/16a

62-020 Zalasewo