Majątek osoby ubezwłasnowolnionej po jej śmierci

Majątek osoby ubezwłasnowolnionej po jej śmierci

Po ubezwłasnowolnieniu całkowitym opiekun osoby ubezwłasnowolnionej przejmuje zarząd nad jej majątkiem i reprezentuje przy czynnościach prawnych, takich jak np. zawieranie umów. Co jednak dzieje się z majątkiem osób ubezwłasnowolnionych po ich śmierci? Odpowiedź poniżej.

Dziedziczenie po ubezwłasnowolnionym

Zdarza się, że osoba w chwili śmierci pozostaje ubezwłasnowolniona i ma ustanowionego opiekuna. Nie powoduje to jednak wyłączenia ogólnych zasad dziedziczenia. Tym samym możliwe są dwa scenariusze:

1) Dziedziczenie na podstawie ustawy

2) Dziedziczenie na podstawie testamentu

Do dziedziczenia ustawowego dochodzi wtedy, gdy spadkodawca nie sporządził ważnego testamentu. Powołana do spadku jest wtedy najbliższa rodzina spadkodawcy, w pierwszej kolejności dzieci i małżonek. Przeczytaj więcej na temat zasad dziedziczenia ustawowego.

Czy osoba ubezwłasnowolniona może sporządzić testament?

Osoba ubezwłasnowolniona nie może sporządzić skutecznie testamentu, ponieważ nie ma zdolności do czynności prawnych. Więcej o aktualnych zasad ubezwłasnowolnienia można przeczytać tutaj.

W związku z brakiem zdolności do czynności prawnych, jeśli osoba ubezwłasnowolniona sporządzi testament, nie wywoła on skutków prawnych, czyli będzie nieważny. Jeśli był to jedyny testament, to dziedziczenie odbędzie się na podstawie zasad ustawowych.

Nie oznacza to jednak, że dziedziczenie na postawie testamentu po osobie ubezwłasnowolnionej nie jest nigdy możliwe. Taka sytuacja może wystąpić, jeśli spadkodawca sporządził testament przed ubezwłasnowolnieniem, kiedy jeszcze jego stan zdrowia pozwalał na świadome podejmowanie decyzji. Późniejsze ubezwłasnowolnienie nie wpływa na ważność testamentu sporządzonego przed pozbawieniem zdolności do czynności prawnych.

Czy osoba ubezwłasnowolniona może odziedziczyć spadek?

Tak. Ubezwłasnowolnienie nie pozbawia człowieka zdolności prawnej, zatem może on nadal posiadać swój majątek oraz dziedziczyć. Istotną różnicą jest jednak fakt, że w przypadku dziedziczenia przez osobę ubezwłasnowolnioną, zarząd nad odziedziczonym spadkiem będzie sprawował opiekun lub kurator osoby ubezwłasnowolnionej.

Czy osoba ubezwłasnowolniona może podarować lub sprzedać odziedziczony spadek?

W sytuacji, w której już po wydaniu orzeczenia o ubezwłasnowolnieniu osoba ubezwłasnowolniona odziedziczyła np. nieruchomość po swoich rodzicach, nie może nią samodzielnie rozporządzać. Może się jednak okazać, że z różnych względów utrzymywanie jej w majątku ubezwłasnowolnionego nie będzie dla niego korzystne. W takiej sytuacji, opiekun osoby ubezwłasnowolnionej powinien wystąpić do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zbycie nieruchomości.

Czy opiekun osoby ubezwłasnowolnionej ma pierwszeństwo przy dziedziczeniu?

Nie. Fakt bycia opiekunem nie powoduje żadnych preferencji w dziedziczeniu po osobie ubezwłasnowolnionej. Nie oznacza to jednak, że opiekun nie może być spadkobiercą osoby ubezwłasnowolnionej. Bardzo często, w przypadku osób starszych, opiekunami zostają wyznaczone dzieci tych osób, które należą do kręgu spadkobierców ustawowych i z tego tytułu są powołane do dziedziczenia.

Sytuacja osób ubezwłasnowolnionych i ich opiekunów może wkrótce ulec zmianie, z uwagi na trwające prace nad nowelizacją przepisów w tym zakresie. Jeśli potrzebujesz wsparcia w sprawach dotyczących ubezwłasnowolnienia lub dziedziczenia zapraszam do kontaktu mailowego: kancelaria@skubiszynska.pl lub telefonicznego: +48 695 703 504. Prowadzę postępowania o ubezwłasnowolnienie przed sądem oraz postępowania spadkowe.


Radca Prawny Anna Skubiszyńska

Radca prawny łączący prawo i mediacje, by doradzać najlepsze rozwiązania prawne swoim klientom. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Szczecińskim, apliację radcowską oraz studia podyplomowe z mediacji.  Współzałożycielka Stowarzyszenia #wartomediować. 

Chcesz skorzystać z naszych usług, skontaktuj się z nami?

Adres kancelarii

ul. Planetarna 15b/16a

62-020 Zalasewo