Blog
15 października 2020 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Wydarzenie zainicjowane w 2005 roku przez amerykańską organizację Association for Conflict Resolution, ma na celu promowanie idei polubownego rozwiązywania sporów. Z tej okazji krótkie przypomnienie podstawowych informacji o mediacji w kontekście biznesowym. Na początku przedstawię jednak zwięzłe odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania wokół tematu mediacji.
Mediacja to proces zmierzający do wypracowania przez uczestników mediacji przy pomocy mediatora, akceptowalnego dla nich rozwiązania problemu. Mediacja opiera się na zasadzie:
Mediacja nie jest terapią ani arbitrażem. Mediator nie wydaje rozstrzygnięcia.
Każdy. Zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne. Do mediatora można udać się po skierowaniu sądu stron postępowania do mediacji, jak również przed wdaniem się w spór sądowy. Uczestnicy mediacji mogą przystąpić do mediacji osobiście, wraz z pełnomocnikiem lub też być wyłącznie reprezentowane przez pełnomocnika (bez osobistego udziału). Mediacje są świetnym rozwiązaniem np. w sporach rodzinnych, sąsiedzkich i konsumenckich.
Z mediacji mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jak i podmioty o rozbudowanej strukturze. Dla przedsiębiorców szczególne ważne są pieniądze i czas. Mediacje pozwalają uniknąć wieloletniego sporu sądowego z niepewnym wynikiem oraz często wysokich opłat sądowych. Dla wielu przedsiębiorców dochodzenie należności na drodze sądowej oznacza definitywny koniec współpracy i utratę partnera biznesowego. Mediacje w biznesie pozwalają uniknąć zerwania relacji i umożliwiają budowanie perspektyw biznesowych na przyszłość. Z mediacji warto również korzystać w sporach z pracownikami i klientami.
Mediacja jest co do zasady usługą odpłatną. W przypadku mediacji prywatnych (bez skierowania sądu) stawki zależą od mediatora, natomiast w przypadku mediacji ze skierowania sądu cennik określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym, a stawki rozpoczynają się od 150 zł.
Czas trwania mediacji zależy od samych stron, do ugody może dojść już na pierwszym spotkaniu mediacyjnym. Czas oczekiwania na mediację zależy od mediatora i dostępności stron. W praktyce mediacje mogą odbyć się nawet w ciągu kilku dni od zgłoszenia do mediatora. Coraz więcej mediatorów oferuje usługi online, co oznacza, że mediacje możemy prowadzić bez wychodzenia z domu.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji sądy i organizacje zrzeszające mediatorów organizują spotkania informacyjne poświęcone polubownym metodom rozwiązywania sporów.
Stowarzyszenie #wartomediować przygotowuje cykl prelekcji online poświęconych praktycznym zagadnieniom dotyczącym mediacji. Więcej informacji: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.wartomediowac
Osoby szukające mediatorów świadczących usługi e-mediacji mogą skorzystać z listy mediatorów na stronie: https://mediacjaonline.com/znajdz-mediatora/
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług mediacji w biznesie zapraszam do kontaktu. Dokładam wszelkich starań, aby szybko i rzetelnie udzielić wsparcia moim klientom, zarówno online, jak i podczas osobistego spotkania.
Mediacje i polubowne rozwiązywanie sporów to moja druga specjalizacja obok usług prawnych. W praktyce często korzystam z synergii między mediacją, a prawnymi sposobami rozwiązywania sporu. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb klientów i ich sytuacji prawnej. Dokładam wszelkich starań, aby szybko i rzetelnie udzielić wsparcia moim klientom, zarówno online, jak i podczas osobistego spotkania.
Jakie mam kwalifikacje do świadczenia mediacji w biznesie? W marcu 2018 r. otrzymałam rekomendację, jako akredytowany mediator cywilny i gospodarczy z listy Ośrodka Mediacji Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Synergia. W roku akademickim 2019/2020 odbyłam studia podyplomowe „Profesjonalny mediator gospodarczy” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług mediacji biznesowych w Swarzędzu zapraszam do kontaktu. Moja kancelaria obsługuje również klientów z Poznania oraz okolic. Zapewniam indywidualne podejście oraz merytoryczne wsparcie w zależności od potrzeb zainteresowanych osób. Zadzwoń +48 695 703 504 lub napisz mail: kancelaria@skubiszynska.pl.
ul. Działkowa 58
62-020 Swarzędz
ul. Planetarna 15a
62-020 Zalasewo