Dzierżawa gruntu pod instalacje wodorowe i fotowoltaiczne

Dzierżawa gruntu pod instalacje wodorowe i fotowoltaiczne

Inwestorzy dzierżawiący grunty od rolników coraz częściej zastrzegają sobie możliwość wykorzystania nieruchomości na różne sposoby. Nie ograniczają się już tylko do jednego przeznaczenia gruntu, a umowy przewidują możliwość łączenia różnych rodzajów instalacji, jak fotowoltaika, wiatraki czy wodór. Ten artykuł jest dla Ciebie, jeśli szukasz informacji o połączeniu w jednej umowie dzierżawy gruntu pod instalacje fotowoltaiczne i wodorowe możesz przeczytać poniżej.

Zielony wodór

Wykorzystywanie wodoru wyprodukowanego przy wykorzystaniu energii elektrycznej powstającej z OZE staje się coraz bardziej popularne. Farmy wodorowe wykorzystują jako nośnik energii do produkcji wodoru elektrolizę. Docenianym rozwiązaniem jest produkcja wodoru z fotowoltiaki. Rozwiązanie to pozwala na wykorzystanie nadwyżek energii występujących zwłaszcza w większych elektrowniach fotowoltaicznych. Inwestorzy często potykają się z ograniczeniami mocy przyłączeniowych w stosunku do farm fotowoltaicznych, a wodorowe magazyny energii pozwalają ograniczyć ten problem i przechowywać nadwyżki energii.

Instalacje wodorowe na gruncie

W praktyce najczęściej spotykanym przypadkiem jest połączenie w jednej umowie dzierżawy możliwości wykorzystania gruntu zarówno na farmę fotowoltaiczną, jak i instalację wodorową. Jest to rozwiązanie uzasadnione z punktu widzenia inwestora, jednak z perspektywy właściciela nieruchomości ważne jest aby miał świadomość w jakich celach będzie wykorzystywana działka.

Niezależnie od tego, jaki zakres wykorzystania gruntu zostanie wskazany w Twojej umowie, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swoich interesów. O tym, o czym pamiętać przy każdej umowie dzierżawy na cele OZE można przeczytać na moim blogu, gdzie opisuje aspekty prawne OZE oraz mediacje w OZE.

Niestety z doświadczenia moich klientów wiem, że zdarza się, że dzierżawcy nie informują wydzierżawiających, że na ich gruncie może powstać magazyn energii z wodoru, a zawierają taki zapis w umowie. Wpleciony w gąszcz zapisów umownych fragment o możliwej instalacji wodorowej na gruncie może umknąć uwadze, dlatego tak ważne jest dogłębne zapoznanie się z treścią umowy.

O czym pamiętać zgadzając się na instalację wodorową na gruncie?

W pierwszej kolejności ustal zakres wykorzystania nieruchomości. Zapisz w umowie czy cała nieruchomość może być wykorzystana na magazyny energii z wodoru, czy tylko jej część. W drugim przypadku określ, jaka powierzchnia może być maksymalnie wykorzystana w tym celu.

Pamiętaj o odrębnych stawkach czynszu. Jeśli oddajesz grunt w dzierżawę na różne cele, możesz określić również różne stawki czynszu w zależności od przeznaczenia gruntu. W efekcie za magazyny energii z wodoru posadowione na nieruchomości możesz uzyskać wyższą stawkę czynszu niż za posadowienie na gruncie farmy fotowoltaicznej.

Magazyny wodoru – jak się zabezpieczyć?

Niezależnie od tego, w jakim celu oddajesz grunt w dzierżawę, pamiętaj aby zabezpieczyć swoje interesy. Należy zabezpieczyć się przede wszystkim przed opóźnieniami w płatności czynszu oraz podatku od nieruchomości. Kolejnym zagrożeniem jest niedopełnienie przez dzierżawcę obowiązku usunięcia instalacji wodorowej z gruntu po zakończeniu obowiązywania umowy. Prawo przewiduje różne możliwości zabezpieczeń. Jedną z nich jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji co do obowiązku zapłaty należności. Pozwoli ono przyspieszyć proces dochodzenia płatności. Innym rozwiązaniem jest gwarancja bankowa.

Umowy dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne i instalacje wodorowe są długoterminowymi zobowiązaniami, dlatego przed zawarciem umowy należy się upewnić, że należycie zabezpiecza nasz interes. Przy podpisaniu umowy nie ulegaj presji czasu i starannie zapoznaj się z treścią umowy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z prawnikiem. Moja kancelaria świadczy kompleksowe usługi analizy umów dzierżawy pod OZE, a także prowadzi negocjacje z dzierżawcami. W przypadku wystąpienia sporów przeprowadzamy mediacje. W przypadku zainteresowania ofertą kancelarii zapraszam do kontaktu: kancelaria@skubiszynska.pl lub telefonicznie: +48 695 703 504.


Chcesz skorzystać z naszych usług, skontaktuj się z nami?

Adres kancelarii

ul. Planetarna 15b/16a

62-020 Zalasewo