W praktyce najczęściej spotykanym przypadkiem jest połączenie w jednej umowie dzierżawy możliwości wykorzystania gruntu zarówno na farmę fotowoltaiczną, jak i instalację wodorową. Jest to rozwiązanie uzasadnione z punktu widzenia inwestora, jednak z perspektywy właściciela nieruchomości ważne jest aby miał świadomość w jakich celach będzie wykorzystywana działka.
Niezależnie od tego, jaki zakres wykorzystania gruntu zostanie wskazany w Twojej umowie, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swoich interesów. O tym, o czym pamiętać przy każdej umowie dzierżawy na cele OZE można przeczytać na moim blogu, gdzie opisuje aspekty prawne OZE oraz mediacje w OZE.
Niestety z doświadczenia moich klientów wiem, że zdarza się, że dzierżawcy nie informują wydzierżawiających, że na ich gruncie może powstać magazyn energii z wodoru, a zawierają taki zapis w umowie. Wpleciony w gąszcz zapisów umownych fragment o możliwej instalacji wodorowej na gruncie może umknąć uwadze, dlatego tak ważne jest dogłębne zapoznanie się z treścią umowy.