Mediacje w OZE

Mediacje w OZE

Zauważalny w ostatnich latach wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii powoduje też wzrost liczby sporów między stronami zawieranych w związku z OZE umów. Problem dotyka zarówno prosumentów w relacjach z wykonawcami instalacji fotowoltaicznych, jak i rolników dzierżawiących grunty pod wiatraki. W zderzeniu z często dużym przedsiębiorcom klienci indywidualni niechętnie decydują się na wytoczenie postępowania sądowego. Mniej czasochłonną i mniej kosztowną alternatywą dla procesu jest mediacja.

Na czym polega mediacja?

Mediacja to odformalizowana metoda rozwiązywania sporów. Mediator pomaga stronom konfliktu wypracować akceptowalne dla obu stron rozwiązanie. Mediator nie wydaje rozstrzygnięcia, jednak wspiera strony w dojściu do porozumienia. Mediator nie reprezentuje żadnej ze stron ani nie przesądza o racji. Co istotne, mediacja jest w pełni dobrowolna, co oznacza, że obie strony muszą wyrazić na nią zgodę. Ugoda może, ale nie musi zakończyć się ugodą. Z uwagi na to, że mediator nie może niczego stronom narzucić, to, czy dojdzie do podpisania ugody zależy ostatecznie od zgodnej woli stron.

Jakie problemy można rozwiązać w mediacji w sprawach OZE?

W mediacji można uregulować praktycznie każdą sporną kwestię, np.:

Powyższa lista jest wyłącznie przykładowa. Jeśli masz wątpliwość, czy twój problem nadaje się mediacji, zapraszam do kontaktu.

Jak przystąpić do mediacji?

Rozpoczęcie mediacji jest bardzo proste. Wystarczy, że skontaktujesz się z wybranym przez siebie mediatorem i przedstawisz mu problem. Mediator skontaktuje się z druga stroną i zaproponuje termin pierwszego spotkania.

Co gdy druga strona konfliktu ma siedzibę daleko od Twojego miejsca zamieszkania?

Mediacja może odbywać się również za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Mediator zapewnia bezpieczeństwo procesu i potwierdzenie tożsamości uczestników mediacji. Mediacja może odbywać się również bez jednoczesnego udziału obu stron. W uzasadnionych przypadkach mediator może prowadzić tzw. mediacje wahadłowe, co oznacza, że naprzemiennie spotyka się na osobności ze stronami. Forma mediacji i dopuszczalne zasady komunikacji są każdorazowo ustalane między zainteresowanymi i mediatorem. Coraz większą popularnością cieszą się mediacje online, podczas których strony łączą się z mediatorem w trybie wideokonferencji. Pozwala to oszczędzić czas i pieniądze.

Jakie są korzyści mediacji?

  • oszczędzasz czas – mediacja jest procesem zdecydowanie krótszym niż postępowanie sądowe

  • oszczędzasz pieniądze – najczęściej mediacja jest zdecydowanie tańsza niż toczenie procesu sądowego

  • masz decydujący wpływ na przebieg postępowania – strony same decydują gdzie i kiedy chcą się spotkać

  • zostaniesz wysłuchany - mediacja jest szansą na przedstawienie swojego stanowiska i bycie wysłuchanym przez drugą stronę

Współpraca przy mediacjach w OZE

Jeśli potrzebujesz wsparcia w rozwiązaniu sporu z firmą z branży OZE pomyśl o mediacji. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu mailowego: kancelaria@skubiszynska.pl lub telefonicznego: 695 703 504. Prowadzę mediacje dla klientów z całej Polski.

Chcesz skorzystać z naszych usług, skontaktuj się z nami?

Adres kancelarii

ul. Planetarna 15b/16a

62-020 Zalasewo