Fotowoltaika – jak mądrze zawrzeć umowę z wykonawcą instalacji?

Fotowoltaika – jak mądrze zawrzeć umowę z wykonawcą instalacji?

Wzrost świadomości ekologicznej oraz widmo podwyżki cen prądu przyczyniły się do wzrostu zainteresowania fotowoltaiką zarówno wśród przedsiębiorców, jak i gospodarstw domowych. Wzrost zainteresowania idzie w parze z większą konkurencyjnością ofert. Różnice w cenach usług w zależności od wykonawcy mogą wynosić nawet 40%, dlatego warto porównać co najmniej kilka ofert, zanim zdecydujemy się podjąć decyzję. Cena i jakość to oczywiste aspekty wyboru, należy jednak pamiętać, że umowa zawiera szereg innych uregulowań, które nie powinny pozostać bez wpływu na naszą decyzję.

Czasami lepiej jest wybrać droższą ofertę ale gwarantującą nam większe bezpieczeństwo i bardziej atrakcyjne warunki, inne niż cena. Niestety w umowach z dostawcami fotowoltaiki znajdują się często zapisy dla klientów niekorzystne. Poniżej 3 najważniejsze punkty, które warto zwrócić uwagę przy czytaniu umów z wykonawcą instalacji fotowoltaicznej: gwarancja, warunki płatności, siedziba wykonawcy i postanowienia końcowe umowy.

Gwarancja

Niemal każdy wykonawca instalacji prezentując ofertę podkreśla że instalacja jest objęta wieloletnią gwarancją, nawet 25-letnią. Najczęściej jest to przynajmniej częściowo prawda, ponieważ producenci modułów fotowoltaicznych określają ich przewidywany okres sprawności, jednak obok gwarancji sprawności występują odrębne gwarancje na poszczególne elementy instalacji, które najczęściej są znacznie krótsze, jak np. gwarancja na falownik. Odrębną gwarancją jest również gwarancja na usługę montażu instalacji, która w niektórych przypadkach wynosi jedynie 24 miesięcy. Gwarantem jest najczęściej producent danego elementu instalacji, często z Chin, dlatego warto mieć świadomość jakie są warunki gwarancji poszczególnych elementów i przez jaki czas jesteśmy objęci ochroną, a także co może spowodować jej utratę (np. demontaż instalacji spowodowany naprawą dachu).

Przy wyborze dostawcy instalacji fotowoltaicznej warto też zwrócić uwagę na długość prowadzonej działalności gospodarczej. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ znaczna część przedsiębiorstw zajmujących się instalacją fotowoltaiczną powstała w latach 2019 - 2020. Firmy tego typu rosną jak grzyby po deszczu ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na energię z instalacji fotowoltaicznych. Dotyczy to zarówno klienta indywidualnego, jak i biznesowego. Można się również spodziewać, że po zakończeniu boomu na energię ze słońca część firm po prostu upadnie. Rozważając zakup instalacji do domowego użytku często w kwocie 20 000 zł - 40 000 zł warto zwrócić uwagę na długość funkcjonowania wykonawcy na rynku chociażby ze względu na możliwość i łatwość potencjalnego dochodzenia w przyszłości roszczeń z rękojmi czy gwarancji, w tym tak często wykorzystywanego sloganu “gwarancji nawet na 25 lat”. W niektórych przypadkach warto postawić na firmy z dłuższą tradycją związaną z instalacją paneli fotowoltaicznych niekoniecznie z okolic Swarzędza, Pobiedzisk czy Poznania. Ale o tym za chwilę.

Warunki płatności

Wysokość wynagrodzenia to kwestia na którą każdy inwestor zwraca uwagę. Nie mniej istotne powinny być warunki jego płatności uwzględnione w umowie z dostawcą fotowoltaiki. Dla zamawiającego instalację bezpieczniejszym rozwiązaniem jest płatność w ratach, po wykonaniu poszczególnych etapów usługi. Zapłata całej ceny z góry w przypadku, gdy trafimy na nieuczciwego wykonawcę może kosztować sporo nerwów, czasu i oczywiście pieniędzy. Jeśli jakakolwiek część ceny jest płatna w gotówce pamiętajmy o odebraniu potwierdzenia wpłaty.

Siedziba wykonawcy i postanowienia końcowe umowy

Aspekt często pomijany, jednak może mieć istotne znaczenie w przyszłości. Wybierając ofertę niewiele osób skupia się na tym, gdzie wykonawca ma zarejestrowaną siedzibę, zwłaszcza, że przedstawiciel firmy najczęściej jest z okolic, w których ma być wykonana instalacja. Dla wielu klientów szukających dostawcy fotowoltaiki ważniejsza od miejsca siedziby jest renoma danego wykonawcy czy atrakcyjność oferty. Kiedy powinniśmy szczególnie zastanowić się nad odległością dzielącą nas od siedziby wykonawcy? Gdy w umowie, najczęściej w jej postanowieniach końcowych znajdziemy zapis, zgodnie z którym w przypadku sporu, sądem właściwym będzie sąd siedziby wykonawcy. Oznacza to, że gdy pojawi się spór z wykonawcą, ewentualne rozprawy będą odbywać się w sądzie właściwym dla wykonawcy. O ile w przypadku, gdy instalacja jest wykonywana w Swarzędzu, a wykonawca ma siedzibę w Poznaniu nie jest to żaden problem, bo sądem właściwym będzie sąd w Poznaniu, o tyle w przypadku gdy dla instalacji w Swarzędzu wybierzemy wykonawcę z Lublina, czekać nas będzie dalsza podróż. Jeśli nie chcemy rezygnować z danego wykonawcy warto negocjować zmianę zapisu właściwości sądu w umowie, na sąd właściwy ze względu na położenie instalacji czy siedziby inwestora.

Umowa z obecnym dostawcą energii: Enea, Tauron, E.On

Nie należy zapominać, że aby rozpocząć korzystanie z paneli słonecznych należy instalację zgłosić do naszego dostawcy energii. Poszczególne przedsiębiorstwa mają własne wzory formularzy, które należy wypełnić i dostarczyć do dostawcy. Przykładowe formularze w linkach poniżej:

Oferta kancelarii Radcy Prawnego Anny Skubiszyńskiej

Weryfikacje umowy na fotowoltaikę i pompy ciepła

Negocjacje i egzekwowanie wykonania umowy

Przygotowanie i analiza umowy na dzierżawę gruntu pod farmę fotowoltaiczną

Reprezentowanie podczas postępowania sądowego

Mediacja w sprawach OZE

Reklamacja paneli fotowoltaicznych

Zapraszam do kontaktu:

Dla wielu osób instalacja fotowoltaiki to szansa na niższe rachunki za energię. Aby nie doprowadzić do powstania dodatkowych kosztów w trakcie korzystania dobrodziejstw energii odnawialnej przed podpisaniem umowy zawsze przeczytajmy ją dokładnie oraz zapoznajmy się z treścią załączników do umowy. Są one dla nas tak samo wiążące jak umowa. Zapisy budzące wątpliwości warto dogłębnie przemyśleć lub skonsultować się z prawnikiem. W tym celu zapraszam Cie do zapoznania się z ofertą analizy umów na fotowoltaikę. Jeśli jesteś właścicielem gruntu i myślisz o dzierżawie to przeczytaj wpis na blogu poświęcony umowom na dzierżawę gruntu pod farmę fotowoltaiczną oraz wodorową.

Gdy już podpisałeś umowę z dostawcą fotowoltaiki ale masz wątpliwości co do świadczonych usług lub stwierdzasz wadliwość instalacji fotowoltaicznej to przed postępowaniem sądowym zachęcam Cie do skorzystania z mediacji.

Moja kancelaria mieszcząca się w Swarzędzu oferuje klientom kompleksowe wsparcie w kwestiach związanych z analizą umów handlowych lub konsumenckich. W przypadku pytań dotyczących umowy z dostawcą fotowoltaiki zapraszam do kontaktu. Zapraszam również na mojego bloga, gdzie umieszczam podobne podpowiedzi dla konsumentów. Jeśli masz za sobą podpisanie niekorzystnej dla siebie umowy to przeczytaj o mediacjach w biznesie. Moja kancelaria obsługuje również klientów z Poznania oraz okolic. Zapewniam indywidualne podejście oraz merytoryczne wsparcie w zależności od potrzeb zainteresowanych osób. Zadzwoń 695 703 504 lub napisz mail: kancelaria@skubiszynska.pl.

Chcesz skorzystać z naszych usług, skontaktuj się z nami?

Adres kancelarii

ul. Planetarna 15b/16a

62-020 Zalasewo