Czy w 2024 roku można rozwieść się online? Co do zasady nie, a przynajmniej nie wszystko da się załatwić zdalnie. Zgodnie ze znowelizowaną treścią art. 154 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, przepisów o posiedzeniu zdalnym nie stosuje się do posiedzeń odbywających się przy drzwiach zamkniętych, a do takich właśnie należą sprawy o rozwód. Ustawodawca przewidział tutaj jeden wyjątek i dopuścił możliwość rozprawy zdalnej o ile wszyscy uczestnicy czynności przebywają w budynkach sądowych. W praktyce oznacza to, że dopuszczalna jest rozprawa zdalna w sprawie o rozwód, jeśli wszyscy uczestnicy będą się łączyć z budynku sądowego, a nie np. z domu czy kancelarii pełnomocnika.
Powyższe nie oznacza jednak, że nie można pojąć próby przeprowadzenia części dowodów w trybie zdalnym, np. przesłuchania świadków. Taka próba ma szanse powodzenia jeśli wykażemy, że w istotny sposób przyspieszy to rozpoznanie sprawy lub przyczyni się znacznie do zaoszczędzenia kosztów. Wyjściem z sytuacji może być również złożenie przez obie strony postępowania zgodnego wniosku o publiczne rozpoznanie sprawy, o ile sąd uzna, że jawność nie zagraża moralności. Wtedy omijamy przepisy dotyczące posiedzeń przy drzwiach zamkniętych.
Warto jednak pamiętać, że poza rozprawami, proces rozwodowy wymaga dopełnienia szeregu formalności, poczynając od pozwu rozwodowego. Czy przygotowanie pozwu rozwodowego online jest możliwe? Zlecenie prac nad pozwem rozwodowym online jest jak najbardziej możliwe. Komunikacja z pełnomocnikiem może odbywać się elektronicznie, co pozwala często zaoszczędzić czas. Dotyczy to również późniejszych etapów postępowania, jak np. uzyskanie odpisu wyroku rozwodowego. Można zlecić pełnomocnikowi uzyskanie odpisu wyroku rozwodowego online, a pełnomocnik zajmie się kontaktem z sądem.