To, czym jest umowa o dzieło określa kodeks cywilny, zgodnie, z którym przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Co powinna zawierać umowa o dzieło, aby spełniać swoją funkcję i zabezpieczać interesy stron?
1. Określenie stron umowy
Na wstępie umowy wskazujemy pomiędzy kim jest zawierana. Kwestia wydawać by się mogło oczywista, jednak w praktyce zdarza się, że strony umowy wskazywane są niepoprawnie, np. w przypadku wspólników spółki cywilnej, jako stronę umowy wskazujemy wspólników, a nie tylko dane spółki cywilnej. Jako strona umowy musisz również dopilnować, aby umowa została podpisana przez uprawnionego reprezentanta.
2. Określenie dzieła
Określenie dzieła jest istotą umowy. Dzieło staraj się określić w sposób możliwie precyzyjny, aby uniknąć sporów co do tego, co wchodziło w zakres umowy. Jeśli Twoje dzieło wymaga obszernej specyfikacji, możesz dla ułatwienia ustanowić specyfikację załącznikiem do umowy.
3. Termin wykonania dzieła
Problemem, z którym spotykają się przedsiębiorcy zlecający wykonanie określonego dzieła jest opóźnienie po stronie wykonawców. Jeśli to możliwe, wskaż konkretną datę dzienną, która będzie ostatecznym terminem przekazania dzieła.
4. Wynagrodzenie i sposób jego zapłaty
Wynagrodzenie za realizację umowy to kluczowa kwestia zarówno dla zamawiającego jak i wykonawcy dzieła. W praktyce funkcjonują dwa modele wynagrodzenia: ryczałtowe i kosztorysowe. Pamiętaj, że co do zasady jeżeli umówisz się z wykonawcą na wynagrodzenie ryczałtowe, wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac.
5. Dodatkowe postanowienia
Oprócz podstawowych założeń umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich można określić dodatkowe warunki wykonania dzieła. W zależności od potrzeb danej umowy strony mogą przewidzieć np. kary umowne za opóźnienie w dostarczeniu dzieła, zobowiązanie do zachowania poufności czy zasady przeniesienia majątkowych praw autorskich.
Sporządzając umowę o dzieło pamiętaj, że podlega ona ogólnym zasadom sporządzania umów, jak każda inna umowa. Więcej na temat zasad zawierania umów można przeczytać w artykule “Dlaczego warto zawierać umowy na piśmie” na moim blogu.